Podobně jako klasický bazén i koupací jezírko umožňuje koupání a plavání. To vše navíc v souladu s okolní přírodou a rázem krajiny. Kam ale takové koupací jezírko umístit, aby zde perfektně zapadlo a působilo co nejvíce přirozeně? Máme pro vás několik praktických tipů!
Na co myslet před samotnou stavbou koupacího jezírka?
Ještě než se vrhnete do projektování a navrhování tohoto relaxačního a okrasného prvku zahrady, myslete na to, že při stavbě jezírka je důležitý správný tvar, poměr a hloubka jednotlivých zón, stejně jako vhodná volba ideální jezírkové fólie a její následné dokonalé položení a slepení. Nezbytné jsou také rostliny, které vodu přirozeně čistí a filtr se skimmerem, který čištění jezírka rostlinám usnadňuje a vhodným způsobem doplňuje.
Ani ne do stínu, ani na přímé slunce
Při výběru vhodného místa pro stavbu koupacího jezírka na zahradě je vhodné vybírat nejníže položené místo pozemku, chráněné před větrem a osluněné maximálně osm hodin denně. Vodní plocha by totiž neměla být vystavená celý den přímému slunci a naopak by se podstatnou část dne neměla nacházet ani v přímém stínu. To by totiž mělo neblahý vliv na kvalitu vody i rostliny v ní.
Se stromy opatrně
Některé zdroje tvrdí, že jezírko by nemělo být vystavěno v blízkosti stromů. Tady je ale potřeba uvést na pravou míru, že pravidlo se týká zejména „listnáčů“, ze kterých může na hladinu napadat nespočet listů a dalšího odpadu, který budete muset dennodenně čistit. Rostliny si s ním totiž neporadí. Pokud se ale na vašem pozemku nachází jehličnaté stromy, neexistuje sebemenší důvod, proč v jejich blízkosti jezírko nevystavět. Stromy mu totiž budou poskytovat tolik potřebný stín a přispějí k přirozenému začlenění jezírka do zahrady.
Rozdělte jezírko do zón
Koupací jezírko je vzhledem k jeho samočistící funkci potřeba rozdělit na čisticí část a část koupací. Oddělení obou těchto částí by se mělo nacházet v takové hloubce, aby mohly případně chované ryby bez potíží proplouvat z jedné zóny do druhé. Pokud chcete zabránit prorůstání rostlin do koupací zóny, je vhodné v jezírku vybudovat přechodový val. Tady ovšem pamatujte, že tento val nesmí narušit výměnu vody mezi zónami.