Existují i ​​jiné „vodotěsné“ způsoby úpravy stěn než jen obklady

Date:

Obkládačky v koupelně patří doslova k uniformnímu řešení. Přetrvává v nás zažitá představa, že nic neochrání stěny v koupelně proti vlhkosti lépe než obklady. Není to docela tak. Existují i ​​jiné „vodotěsné“ způsoby úpravy stěn, které sice patří k méně tradičním, ale vzhledově atraktivnějším.

Speciální stěrky a štuky jsou nejen krásné, ale také praktické. Tím, že nemají spáry, nemusíte se obávat, že se vám v koupelně zabydlí plísně. Je to obvyklé zejména tam, kde není vlhký prostor koupelny dobře větraný. Díky bezespárovému povrchu odpadají i starosti s jeho čištěním.

Na bázi cementu a epoxidu

Stěrky můžete nanést na všechny povrchy včetně sádrokartonu či starého obkladu, podmínkou je, aby byly soudržné. Nanášejí se ve vrstvě silné kolem 1,5 až 2 milimetry. Směsi na bázi cementu dokonale imitují pohledový beton, jsou pevné, mají však nižší pružnost a některé nelze pigmentovat.

Chcete-li je použít i na místa namáhaná tekoucí vodou, je třeba je ošetřit polyuretanovým nebo epoxidovým lakem. Na ostatních místech postačí vosk nebo olej. Kromě vynikajících vlastností tak získají krásný sametový vzhled.

koupelna
Benátský štuk vypadá hezky a je i praktický, beze spár, na hladkém povrchu není prach, je omyvatelný. Je schopna nahradit keramické dlaždice, je třeba ji však ošetřit vrstvou vosku, která zvyšuje její nepropustnost. Velkou výhodou je, že může kopírovat jakýkoli prostor is množstvím různých výklenků a rohů. (Foto Boysplaynice)
Odolnější proti vodě a vlhkosti i bez dodatečné úpravy jsou epoxidové stěrky, které spolehlivě nahradí obklad i ve sprchovém koutu. Ale jsou až dvakrát dražší než stěrky na bázi cementu. Jejich použití zvažte, pokud máte velmi tvrdou vodu. Na stěnách se bude usazovat vodní kámen a časté agresivní čištění může stěrku poškodit. Voděodolné omítky jsou velmi pracné, proto jejich aplikaci raději svěřte do rukou odborníků. Snaha domácích kutilů může skončit poměrně drahou katastrofou.

Luxurious bathroom with natural stone tiles and wood planks.

Na bázi vápna

Benátský a marocký štuk jsou založeny na starých technologiích přírodního omítání s příměsí vápna. Jsou tvrdé, trvanlivé a odolné proti vodě i plísním, můžete je tedy bez obav použít místo obkladů. Benátský štuk je jemná vápenná omítka s příměsí mramorového prachu. Nanáší se v několika vrstvách na tmelený a vybroušený podklad a následně se hladí ocelovým hladítkem. Jednotlivé vrstvy musí důkladně zaschnout, proto aplikace trvá i několik dní.

Tip: Veškerý nábytek a bytové doplňky na jednom místě

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Zhotovení nového i opravu staršího bazénu nechte na zkušené společnosti

Nastěhovali jste se do nového rodinného domu, a protože...

14 inspirací pro úpravu zahrady – od oázy klidu po praktické využití

Pro mnoho lidí je to nejen místo k relaxaci,...

Plazmový řezací stroj – řezání plazmou pro efektivní dělení materiálů

Řezání plazmou je velmi oblíbené, nabízí totiž řadu výhod....

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na...