Kuchyně v podkroví: Jak co nejlépe využít její potenciál?

Date:

Možná se ptáte, čím se liší kuchyně v podkroví od běžné, nepodkrovní? Zkoseným stropem. Ten ji sice ozvláštňuje, ale hlavně je zde limitujícím prvkem, na který je třeba brát ohled nejen při zařizování kuchyně, ale také při vaření a provozu v ní.

Zatímco jiné místnosti v podkroví jsou zajímavé samy o sobě, do kuchyně – zda ​​chcete či ne – musíte umístit spoustu potřebných věcí, v podstatě nejvíce z celého bytu. A pokud jste náročnější, není jednoduché ji vybavit. Může se stát, že se vám do ní nevejde třeba vysoká dvoudveřová chladnička.

kuchyně v podkroví
Kuchyně zařízená v podkroví je většinou velmi útulná místnost, plní funkci jídelny i odpočinkového prostoru a lidé zde obvykle tráví spoustu času.
Není podkroví jako podkroví

Pokud plánujete kuchyni pod střechou již v projektu, víte mnohé stavební záležitosti, jako je vhodná výška nadezdívky, přívod vody a odpad nebo umístění střešního okna, promyslet dopředu. Pokud je to možné, vybudujte podkrovní kuchyni co největší, ve velkém prostoru se lépe eliminuje nevýhoda šikmých stropů.

Při řešení osvětlení velkoplošným zasklením je třeba sluneční záření tlumit interiérovými a exteriérovými roletami nebo žaluziemi a zabránit tak přílišnému přehřívání kuchyně. V podkrovním bytě by měla být kuchyně orientována na neosluněnou stranu, například na sever.

Při plánování podkrovní kuchyně dodatečně se snažte situovat ji co nejblíže k přívodu vody a odpadu. Rozhodně jí zajistěte dostatek světla, kombinujte vikýře se střešními okny. Pokud jste odkázáni jen na střešní okna, neobávejte se použít velké nebo instalovat jich více. Potřebujete totiž dobře osvětlit pracovní plochy, mycí zónu a dobré je, jestli i jídelní stůl bude pod střešním oknem.

Střešní okna umístěte tak, aby z nich nebylo vidět jen oblohu, ale také okolí. Proto se osazují co nejníže do střešní roviny a spodní okraj by měl být maximálně 1200 mm nad podlahou, aby se pod okno dala umístit kuchyňská linka či dřez s baterií.

Trendy Scandinavian open concept kitchen and dining room with lots of natural light. Functional, modern and bright one wall kitchen with gray and white wooden cabinets, open light wood shelves and light gray honeycomb ceramic back-splash tiles. Wooden white dining table and black wooden retro chairs are placed next to a big panoramic window. Vintage, big, black metal lighting fixture, wall clock and black and white picture are decorative elements. Hardwood flooring.

kuchyně v podkroví
Tato kuchyně má jasnou koncepci a čisté linie, zapadá do prostoru a dominanci ponechala střešnímu oknu VELUX INTEGRA®, které zaplňuje kuchyni dostatkem světla. Všechna okna mají praktickou bezúdržbovou polyuretanovou úpravu a jsou vybavena žaluziemi, které jsou odolné proti vlhkosti a dokonale se hodí do kuchyně. (Foto: Velux)
Stávající podkroví může být velmi stísněné. Pokud je velmi vysunuto do střechy, pak je nadezdívka velmi nízká a zbytek je šikmá stěna. Zde je velmi obtížné zařizovat, i nízké spotřebiče by musely být dost odsazeny od zdi, aby se sem vešly, a to samozřejmě zase ubírá místo. V takovém případě je každá řada drahá a řada architekta nezbytná.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Zhotovení nového i opravu staršího bazénu nechte na zkušené společnosti

Nastěhovali jste se do nového rodinného domu, a protože...

14 inspirací pro úpravu zahrady – od oázy klidu po praktické využití

Pro mnoho lidí je to nejen místo k relaxaci,...

Plazmový řezací stroj – řezání plazmou pro efektivní dělení materiálů

Řezání plazmou je velmi oblíbené, nabízí totiž řadu výhod....

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na...