Jak zjistíte, kterým muškátům se bude dařit právě na vašem balkoně

Date:

Muškáty patří u nás k nejoblíbenějším květinám, které zkrášlují okna, balkony a terasy, ale také zahrady. Právě mnohotvárnost je hlavním důvodem jejich popularity a rozšířenosti. Pro ty, kteří se teprve rozhodují, které muškáty pěstovat, přinášíme stručný přehled těchto rostlin.

Velkokvěté muškáty kvetou dlouho a mohou být venku po celé léto. Jsou to jedny z celé řady muškátů od záhonových po kaskádovité, břečtanolisté, které jsou výborné jako volba na zkrášlení oken. Velkokvěté, tzv. anglické muškáty jsou vhodné do zimních zahrad a bytů. Pestrolisté muškáty mají zase krásnější listy než květiny. Listy jsou voňavé, při doteku voní příjemně a rozmanitě.

Když připomínají břečťan

Zakrslé a miniaturní muškáty jsou vhodné zejména jako skleníkové a pokojové rostliny. Na slunném místě na okně kvetou většinu roku. Zakrslé muškáty jsou dobrý výběr do okenních bedýnek. Velmi populární odrůda „Fleurette“ má výšku 20 centimetrů a šířku 15 centimetrů. Jejich převislý vzhled se zasloužil o to, že se z nich staly velmi oblíbené rostliny do závěsných nádob a okenních bedýnek. Odrůda ‚L‘ Elégante‘ má šířku 30 – 45 centimetrů.

Jak se dá bohatě zazelenat i ten nejmenší balkon
Populární do nádob i na záhony

Kroužkované muškáty jsou nejoblíbenějšími muškáty na záhony i do nádob. Některé odrůdy se rozmnožují i ​​semeny, jiné jen z řízků. Odrůda „Cardinal“ má výšku 30 – 45 centimetrů a šířku 30 centimetrů. Jejich odrůdy mají často výraznou kresbu a používají se buď jako záhonové nebo i jako hrnkové rostliny. Poměrně rozšířená odrůda „Caroline Schmidt“ je vysoká 45 centimetrů a dosahuje šířky 30 centimetrů.

Bloody crane’s-bill (Geranium sanguineum) close -up with flower head in a garden bed. The image was captured during early summer.

Padají v kaskádách i voní

Skupinu kaskádovitých muškátů lze dostat pod různými názvy, například jako Continental Cascade, Balcon series nebo Decora Series. Kvetou bohatě, jsou převislé, jejich šířka je 45 centimetrů. Obvykle se pěstují jako pokojové rostliny, ale některé jsou dosti odolné i na pěstování venku. Vůně listů závisí na konkrétním druhu. Citronově voní například P. graveolens (na obr.) o výšce 60 centimetrů a šířce 60 – 75 centimetrů.

Velké květiny, pestré listy

Velkokvěté muškáty se zvyknou nazývat také anglické. Nejkrásnější jsou od dubna do června, obvykle se pěstují jako pokojové rostliny. Jejich zakrslé druhy se někdy nazývají také andělské muškáty. Velkokvěté muškáty dosahují výšky 45 – 60 centimetrů a šířky 45 – 60 centimetrů. Odrůdy pestrolistých muškátů mají často výraznou kresbu a používají se buď jako záhonové nebo i jako hrnkové rostliny. Poměrně rozšířená odrůda „Caroline Schmidt“ je vysoká 45 centimetrů a dosahuje šířky 30 centimetrů

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Zhotovení nového i opravu staršího bazénu nechte na zkušené společnosti

Nastěhovali jste se do nového rodinného domu, a protože...

14 inspirací pro úpravu zahrady – od oázy klidu po praktické využití

Pro mnoho lidí je to nejen místo k relaxaci,...

Plazmový řezací stroj – řezání plazmou pro efektivní dělení materiálů

Řezání plazmou je velmi oblíbené, nabízí totiž řadu výhod....

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na...