Podkrovní úložné prostory. Jak využít každý centimetr?

Date:

Víte, že území pod šikminami sluší také úložným prostorům? Právě ony, jsou-li dobře navrženy, se mohou postarat o to, aby zde nevyšel nazmar ani centimetr.

Zpravidla to vyžaduje úložné prostory vyrobené na míru do konkrétní podkrovní místnosti – ať už skříně, police, zásuvky, nebo skříňky na kolečkách. Z praktické i estetické stránky dejte zelenou kombinaci různých druhů skříní, střídání otevřených a zavřených úložných prostor. Existuje velká pravděpodobnost, že část zařízení pro ukládání objevíte také v obchodech. Na zakázku si pak objednejte jen kusy do atypicky tvarovaných částí. Nábytek vyrobený na míru využije prostor tak, aby nevznikaly hluchá místa.

podkroví
Nechte si vyrobit skříně na míru i místo příčky mezi místnostmi, dokážou výborně zvukově izolovat. (Foto Alivar)
Vestavěné skříně a šikminy

Lze je navrhnout tak, aby dokonale využily prostor vytvořený šikmými rovinami střechy, dokáží dokonce respektovat i sešikmení z více stran. Jednoduše se nemusíte obávat dát si na zakázku vyrobit i nábytek v nepředstavitelných tvarech. Tomu však odpovídá i způsob otevírání, řešení dveří, regálů i šuplíků. Například posuvné dveře mohou být problematické – to, jaký má boční výklenek sklon, ovlivňuje jejich použití. Například, pokud si naplánujete skříň ve tvaru trojúhelníku, jednoduše byste je neměli kam posunout a musíte zvolit otočné dveře, které již zabírají více místa před skříní.

Ale můžete šikminy zcela ignorovat a napasovat skříňky přímo pod ně tak, že zapadnou přesně k nadezdívce. Nebo postavte nábytek k příčce, je-li podkroví dostatečně prostorné. Důležité je i to, aby skříně a skříňky doplňovaly charakter místnosti, a to jednak svojí funkčností a jednak vzhledem. Jinak jimi zařídíte v podkroví ložnici, obývací pokoj, pracovnu, dětský či pokoj pro hosty.

modern attic kitchen interior design. 3d concept illustration

podkroví
(Foto Raumplus)
Šatník

Pokud vám to dispozice dovolí, věnujte pár čtverečních metrů samostatnému šatníku. Vytvoří ideální úložný prostor a váš byt bude bez šatní skříní dýchat. I když máte v šatníku dostatek prostoru pro své oblečení, využijte jej efektivně. V plné míře to dokážou šatní skříně na míru, ale také důmyslné systémy polic a závěsných konstrukcí na ramínka.

Do výšek

V podkrovních bytech se však nesetkáte jen se sníženými částmi prostoru, ale často je třeba si poradit i se zařízením jejich protikladů – tedy nadstandardně vysokých prostor. Stává se to v případech, kdy je některá z místností, nejčastěji obývací pokoj, víceúrovňová. Ale ani v tomto případě nemusíte zůstávat bezradní.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Zhotovení nového i opravu staršího bazénu nechte na zkušené společnosti

Nastěhovali jste se do nového rodinného domu, a protože...

14 inspirací pro úpravu zahrady – od oázy klidu po praktické využití

Pro mnoho lidí je to nejen místo k relaxaci,...

Plazmový řezací stroj – řezání plazmou pro efektivní dělení materiálů

Řezání plazmou je velmi oblíbené, nabízí totiž řadu výhod....

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na...