Poradna: Nechat původní parkety i v moderní kuchyni?

Date:

Staré městské byty mají své kouzlo. Při rekonstrukci však majitelé často mají dilema, zda ponechat věci původní nebo jít do moderního stylu. Týká se to i podlahy, staré dřevěné parkety se najdou v nejednom bytě s autentickými vysokými stropy. Jak se tedy rozhodnout?

Dotaz: Zdědili jsme po babičce byt v centru. Jedná se o starý městský byt s vyššími stropy a původními parketami. V ložnici a v obývacím pokoji jsme z nich strhli koberec, nechali je renovovat a výsledek se nám líbí. Nyní přišla na řadu kuchyně, kde jsou, překvapivě, také parkety. A právě tady je naše dilema. Původně jsme byli rozhodnuti položit v kuchyni mozaikovou dlažbu, ale teď váháme, jestli přece jen parkety nezachovat. Další věc, i když parkety ponecháme, budou k nim lépe pasovat bílé nebo černé skříňky? Těšíme se na vaši radu! Nika a Ondřej, Žilina

Vaši první otázku zodpovím velmi jednoznačně. Jsou-li totiž parkety v dobrém stavu, resp. vyžadují jen estetickou renovaci, já hlasuji pro volbu ponechat je. Myslím, že by bylo hříchem vytrhat staré kvalitní dřevo a nahradit jej dlažbou. Navíc, parkety ke starým bytům patří stejně jako kolo k kolečku, takže pokud to není nezbytné s ohledem na jejich kvalitu, určitě se je nezbavujte.

původní parkety v kuchyni
Foto Designcurial
No a co se barvy kuchyňských skříněk týče, hm… Tady až tak jednoznačná ve verdiktu už nebudu. Ať už bílá nebo černá, obě budou vypadat velmi dobře a vkusně. Orientovala bych se tedy podle toho, jaké barvy převládají ve vašem bytě, případně ke které z barev více inklinujete.

Černá volba

Černá barva je ikonická a nikdy nevyjde z módy. Je v ní cosi kouzelného, ​​elegantního, smyslného, ​​stylového, originálního a vznešeného zároveň. Zrovna její tmavé působení vyrovnejte světlejšími barvami, kovovými odlesky a lehkými materiály. Dále se řiďte tím, že světlá barva prostor zvětšuje, tmavá zmenšuje.

Repairing wood flooring

Ideální, pokud mezi podlahou, kuchyňskými skříňkami a pracovní plochou vytvoříte kontrast. Například odstín černé kuchyně doladíte bílou pracovní deskou a parketovou podlahou ze světlého dřeva. Mastné prsty ať se obloukem vyhnou černým plochám. Co se bílých skříněk týče, stejně tak ony budou v kombinaci s parketami vypadat neodolatelně.

parkety v kuchyni
Foto Marks & Spencer
Bílá volba

Bílá je neutrální, trendová, elegantní a evokuje pocit čistoty. S mramorovou pracovní deskou navíc vyvolá dojem luxusu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Zhotovení nového i opravu staršího bazénu nechte na zkušené společnosti

Nastěhovali jste se do nového rodinného domu, a protože...

14 inspirací pro úpravu zahrady – od oázy klidu po praktické využití

Pro mnoho lidí je to nejen místo k relaxaci,...

Plazmový řezací stroj – řezání plazmou pro efektivní dělení materiálů

Řezání plazmou je velmi oblíbené, nabízí totiž řadu výhod....

Kvalitní betonové stěrky Microbond

Dekorativní a dekorační pohledová stěrka Microbond je stěrka na...