Poradna: Nechat původní parkety i v moderní kuchyni?

Date:

Staré městské byty mají své kouzlo. Při rekonstrukci však majitelé často mají dilema, zda ponechat věci původní nebo jít do moderního stylu. Týká se to i podlahy, staré dřevěné parkety se najdou v nejednom bytě s autentickými vysokými stropy. Jak se tedy rozhodnout?

Dotaz: Zdědili jsme po babičce byt v centru. Jedná se o starý městský byt s vyššími stropy a původními parketami. V ložnici a v obývacím pokoji jsme z nich strhli koberec, nechali je renovovat a výsledek se nám líbí. Nyní přišla na řadu kuchyně, kde jsou, překvapivě, také parkety. A právě tady je naše dilema. Původně jsme byli rozhodnuti položit v kuchyni mozaikovou dlažbu, ale teď váháme, jestli přece jen parkety nezachovat. Další věc, i když parkety ponecháme, budou k nim lépe pasovat bílé nebo černé skříňky? Těšíme se na vaši radu! Nika a Ondřej, Žilina

Vaši první otázku zodpovím velmi jednoznačně. Jsou-li totiž parkety v dobrém stavu, resp. vyžadují jen estetickou renovaci, já hlasuji pro volbu ponechat je. Myslím, že by bylo hříchem vytrhat staré kvalitní dřevo a nahradit jej dlažbou. Navíc, parkety ke starým bytům patří stejně jako kolo k kolečku, takže pokud to není nezbytné s ohledem na jejich kvalitu, určitě se je nezbavujte.

původní parkety v kuchyni
Foto Designcurial
No a co se barvy kuchyňských skříněk týče, hm… Tady až tak jednoznačná ve verdiktu už nebudu. Ať už bílá nebo černá, obě budou vypadat velmi dobře a vkusně. Orientovala bych se tedy podle toho, jaké barvy převládají ve vašem bytě, případně ke které z barev více inklinujete.

Černá volba

Černá barva je ikonická a nikdy nevyjde z módy. Je v ní cosi kouzelného, ​​elegantního, smyslného, ​​stylového, originálního a vznešeného zároveň. Zrovna její tmavé působení vyrovnejte světlejšími barvami, kovovými odlesky a lehkými materiály. Dále se řiďte tím, že světlá barva prostor zvětšuje, tmavá zmenšuje.

Repairing wood flooring

Ideální, pokud mezi podlahou, kuchyňskými skříňkami a pracovní plochou vytvoříte kontrast. Například odstín černé kuchyně doladíte bílou pracovní deskou a parketovou podlahou ze světlého dřeva. Mastné prsty ať se obloukem vyhnou černým plochám. Co se bílých skříněk týče, stejně tak ony budou v kombinaci s parketami vypadat neodolatelně.

parkety v kuchyni
Foto Marks & Spencer
Bílá volba

Bílá je neutrální, trendová, elegantní a evokuje pocit čistoty. S mramorovou pracovní deskou navíc vyvolá dojem luxusu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak si vybrat správný talisman

Jako talisman bývá označovaný předmět, který má jeho majiteli...

Potřebujete provést servis nebo kontrolu plynového kotle? Víme, kdo v Teplicích vám pomůže

Mnozí z nás používají k topení plynové kotle nebo kotle na...

Příliš tuhá půda je problém. Jak ji kypřit a hnojit, a přitom nenadělat škodu?

Pravdou je, že různé druhy vegetace mají odlišné nároky...

Chcete zhubnout? Zahrada podává pomocnou ruku. Zelený chřest je ideální zelenina

Chřest byl po staletí zelený, až koncem 19. století...